چهل و دومین نشست کتاب خوان کشور: در شهرستان نیشابور برگزار شد

در ادامه نشست محمد زمانی رئیس اداره کتابخانه های عمومی نیشابور ضمن خیر مقدم به حاضرین یادآور شد: نشست کتاب خوان نشستی صمیمانه با هدف معرفی کتاب ‌های مفید و ترویج کتابخوانی است، در هر نوبت از نشست‌ های کتاب‌ خوان، دوازده نفر، هر کدام به میزان 5 تا 7دقیقه، به ارائه گزارشی از کتابی که مطالعه کرده‌اند، می‌پردازند.
در ادامه جلسه نشست کتاب خوان در شهرستان نیشابور دوازده نفر به معرفی کتاب پرداختند.
1- کتاب تدبیر امام رضا (ع) در برابر سیاست مامون تالیف رضا وطن دوست/ ارائه دهنده: دکتر مظفری معاون استاندار و فرماندار نیشابور
 موضوع کتاب حاضر بررسی سیاست امام رضا (ع) در تعامل با حکومت عباسی است، کتاب موضوع محور است و این مساله به غنای کتاب افزوده است، دلایل عدم پذیرش پیشنهاد مأمون در تفویض خلافت از سوی امام رضا (ع)، علل پذیرش ولایت عهدی از سوی امام رضا (ع)، تغییر خط سیاسی مأمون، چگونگی درگذشت یا شهادت امام رضا(ع) از مباحث جالب توجه کتاب است.
 2- کتاب فرهنگ جغرافیای تاریخی نیشابور به کوشش آقایان: سید حسین مجتبوی، جواد محقق نیشابوری و حسن نظریان/ ارائه شده توسط حسن نظریان.
دراین کتاب آمده است.: «ارکیا کرنل پژوهشگر آمریکایی می گوید از زمانهای پیروزی مسلمین تا قرن دوازدهم میلادی، نیشابور یکی از مهم ترین شهرهای دنیای اسلام به شمار می رفت، از نظر مرکزیت و اهمیت علمی، پایگاه نخستین علوم اسلامی بوده و با هیچ یک از بلاد کوفه و بغداد و ری و گرگان و اصفهان و شیراز و کرمان و سیستان و هرات و مرو و سمرقند و بخارا و امثال آن قابل مقایسه نیست. به گفته ی نظریان، این کتاب، جغرافیای تاریخی نیشابور تا دوران تیموریان را در برمی گیرد که این توضیح، در زیر عنوان کتاب، از قلم افتاده است.
3-  کتاب سبک زندگی: فرهنگنامة کاربردی مهارت‌های رفتاری و اجتماعی/  ارائه شده توسط دکتر محمد دشتیی نیشابوری(نویسنده کتاب)
این کتاب فرهنگنامه ای است الفبایی که نویسنده کوشیده با زبانی شیوا، سبک زندگی و آداب معاشرت را بر پایه متون اسلامی و آموزه‌های ائمة اطهار(ع) ارائه دهد در بخش هایی از کتاب  به اهمیت مطالعه و کتابخوانی پرداخته شده است
4-  کتاب پیشینه ورزش نیشابور/ ارائه شده توسط محمد تهرانچی نویسنده کتاب
این کتاب که با عنوان کامل «پیشینه ورزش نیشابور، سیری در ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی» منتشر شده است شامل هفده بخش است. در این کتاب مطالبی خواندنی آمده است از جمله: ارکان اصلی زورخانه، زنگ زورخانه، اجرای گرفتن سنگ، دعای ورزش زورخانه و کباده کشیدن. «محمد تهرانچی» از پیش کسوتان ورزش باستانی نیشابور و صاحب زنگ ورزش باستانی نیشابور است. بخش پایانی کتاب هم آلبومی از عکس های ماندگار از تاریخ و فرهنگ نیشابور، مشاهیر فرهنگی و پیش کسوتان ورزش نیشابور است
5-  درمان بیماری ها با اکسیر حیات/ ارائه شده توسط نصرت میکانیکی نویسنده کتاب
خانم میکانیکی در این کتاب از طب بوعلی سینا  کمک گرفته است. "در این کتاب، نخست مطالبی درباره تشخیص و علایم برخی از بیماری‌ها درج می‌گردد، سپس با ذکر سخنان ائمه درباره درمان هر بیماری با استفاده از داروهای گیاهی، نحوه مصرف هر دارو و تاثیر مختلف گیاهان دارویی بازگو می‌شود.
6- کتاب چشمه ای و تشنه ای/ ارائه شده توسط حجت حسن ناظر نویسنده کتاب
یادداشت های فردا مجموعه ی 30 مقاله از حجت حسن ناظر است. مقالاتی درباره ی شعر، موسیقی، عکاسی و نیز درباره ی شخصیت هایی همچون تختی، یغما، شیدا و.... قلم گیرا و پر احساس نویسنده با استفاده از واژگان زیبای پارسی، واژه سازی های نو و تشبیهات شور انگیز از نکات قوت کتاب است. ناظر در معرفی این کتاب نگاه را مهم ترین ویژگی انسان زنده نامید و ارائه کتاب خود را با این جمله به پایان رساند: ما هیچ ما نگاه
7- شش کلاه تفکر نوشته ادوارد دوبونو/ ارائه شده توسط دکتر محمد نوری زاده نویسنده و استاد دانشگاه
دکتر نوری زاده محتوای این کتاب را نه تنها برای مدیران بلکه مناسب همه اقشار دانست. در این کتاب برای هر یک از شش سبک فکری نیز یک کلاه با رنگی مخصوص در نظر گرفته شده است. در واقع رنگ کلاه‌ها نمایان‌گر طرز تفکر و نگرش افراد می‌باشد. در این تکنیک افراد باید سعی کنند با یک نگاه مدبرانه و استفاده از همه کلاه ها نتایج را مدیریت کنند.
8-خاکهای نرم کوشک نویسنده سعید عاکف/ ارائه شده توسط مریم ابوالفضلی کتابدار
خاک‌های نرم کوشک، زندگی‌نامه و خاطرات عبدالحسین برونسی، فرمانده تیپ ۱8 جواد الائمه را روایت می‌کند که در قالب خاطراتی به نقل از خانواده و همرزمانش گردآوری شده است، قلم نویسنده در این کتاب شیوا و روان است و هر خاطره با تصویری از شهید همراه است.
9-  کتاب لیدی ال اثر رومن گری/ ارائه شده توسط راضیه مومنیان عضو فعال کتابخانه
این رمان داستان عشق دو فرانسوی به همراه مبارزات سیاسی آنها در قالب آنارشیزم و رویارویی عشق و سیاست است. این کتاب آکنده از ذکر مکاتب هنری، فلسفی و سیاسی است. لیدی ال داستان زنی از طبقه پائین که برای رسیدن اهداف یک حزب آنارشیت به عنوان شاهزاده معرفی می شود و تا پایان عمر زندگی درباری را می گذارند.
10- کتاب روی ماه خداوند را ببوس اثر مصطفی مستور/ ارائه شده توسط محمد زمانی رئیس اداره کتابخانه های عمومی نیشابور
این داستان شک به چیستی وجود انسان و خداست، داستان زندگی مردی که در مورد خودش و خدایی که تا چندی قبل می شناخته دچار شک وتردید می شود .نویسنده در این رمان افکار دینی، معرفت شناسی، جامعه شناسی و... خود را با زبان شخصیت های داستان بیان می کند که بر پایه سه محور اساسی: (شک، عدم قطعیت، تنهایی)، بنیان نهاده است.
 جمله زیبا از کتاب: خداوند برای هر کس همان قدر وجود داره که او به خداوند ایمان داره
11-  من زنده ام نوشته معصومه آباد/ ارائه شده توسط آیدا زنده دل عضو فعال کتابخانه
این کتاب در حوزه اسارت و بخشی از خاطرات نانوشته 4 بانوی اسیر ایرانی به نگارش در آمده است. آیدا زنده دل اضافه کرد: به علت این که یک خانم نویسنده کتاب است و خاطرات جنگ را بازگو می کند بر دلنشین بودن کتاب اضافه شده است. زنده دل سپس جملاتی از مقام معظم رهبری(مد ظله العالی)  درباره این کتاب بیان کرد
12-  کتاب متعهدengaged) ) نوشته لیندا هولبک، جئوف متیوز / ارائه شده توسط  دکتر محمد احمدآبادی  پزشک و فعال کتابخوانی
چگونه فردی متعهد باشیم مخاطب با موضوع تعهد و آنچه تعهد به دنبال دارد آشنا می‌شود. نگارنده ضمن تعریفی از تعهد و متعهد شدن با ارائه ایده‌های عملی و علمی چگونه ایجاد تعهد در خود به عنوان مدیر، و متعهد کردن کارکنان در سازمان نشان می‌دهد. همچنین روش‌های سنجش میزان تعهد کارکنان و اقدامات لازم برای تعهد بیشتر آنان را توضیح می‌دهد. در پایان مفاهیم و مزایای متعهد شدن خود و کارکنان را در سازمان تشریح می‌کند.
لازم به یادآوری است در پایان جلسه با حضور مسئولان و برگزار کنندگان از ارائه دهندگان اولین نشست کتابخوان شهرستان نیشابور با اهدای تندیس و لوح سپاس تقدیر شد.

/ 0 نظر / 16 بازدید