افزایش انگیزه کتابخوانی با ارتباط بین نویسندگان و دانش‌ آموزان

این استاد بین‌المللی ادبیات کودک یکی دیگر از روش‌های ایجاد علاقه به مطالعه در کودکان استرالیایی را، دعوت از نویسندگان، شاعران و تصویرگران برای حضور در مدرسه‌ها دانست و اظهار کرد: گفتگوی کودکان با نویسندگان، شاعران و تصویرگران کتاب‌های محبوبشان، روش مؤثری در افزایش میل این رده سنی به مطالعه است. درب مدارس استرالیا، همواره به روی پدیدآورندگان ادبیات کودک باز است و کودکان در این روش پس از خواندن یک اثر می‌توانند به شکلی بی‌واسطه با تولیدکنندگان آن در ارتباط باشند و مشتاقانه با آنان گفتگو کنند.

وی با اشاره به مجموعه‌سازی کتابخانه‌های استرالیا در بخش کودک به ذکر روشی جالب در این زمینه پرداخت و اظهار کرد: شورای کتاب کودک استرالیا در طول سال، کتاب‌های مناسب را با همکاری نیروهای داوطلب و متخصص، انتخاب می‌کنند و در رقابت با یکدیگر قرار می‌دهند. در زمانی مشخص، فهرستی متشکل از 40 تا 50 اثر منتخب، در همه حوزه‌ها انتخاب شده و به عنوان آثار منتخب اعلام می‌شوند. اعلام این فهرست تا اعلام برنده‌های نهایی هر رشته، حدود چهار ماه به طول می‌انجامد. در طول این زمان در میان ناشران، شور و شوق زیادی برای انتشار مجدد آثاری که در این نوبت نام برگزیده را بر پیشانی خود دارند، دیده می‌شود.

جان استیفنز افزود: حضور در مرحله نهایی داوری به منزله مجوزی معتبر برای ورود کتاب‌های منتخب به کتابخانه‌های مدارس و کتابخانه‌های عمومی است. در این زمان، آمار فروش ناشران به شکلی قابل توجه افزایش می‌یابد. این فروش بالا فرصتی مناسب و عاملی برای تشویق ناشران به تولید آثار ارزنده است و باعث می‌شود، بدنه ادبیات ناب کودک همچنان قوی بماند.

وی افزود: منبع دیگر مجموعه‌سازی کتابخانه‌ها، مجلاتی تخصصی حاوی نقد، بررسی و معرفی کتاب است که کتابدار می‌تواند  منابع مطالعاتی مناسب برای کتابخانه خود را از میان‌ها آن انتخاب کند.

جان استیفنز درباره مجموعه‌سازی توسط کتابداران افزود: کتابداران به دلیل شغلشان نسبت به عمق و محتوای کتاب‌ها حساس اند و در بیشتر کتابخانه‌ها مجموعه‌سازی با توجه به نظر آنان انجام می‌گیرد. البته کتابداران نیز در خرید منابع از سیاست‌های کلی پیروی می‌کنند و هر نوع کتابی برای هر کتابخانه‌ای خریداری نمی‌شود. تعدادی از کتابخانه‌ها در حوزه‌های تخصصی فعال‌تر و شناخته شده‌اند و منبعی برای اینگونه آثار به‌شمار می‌آیند؛ سایر کتابخانه‌ها نیز با اتکا بر این موضوع کاربران تخصصی خود را به امانت بین کتابخانه‌ای با این مراکز ترغیب می‌کنند.

گفتنی است جان استیفنز، صاحب آثار متعددی در حوزه ادبیات کودک است که امروزه در سطوح بین المللی به عنوان مرجع مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ یکی از مشهورترین آنان "زبان و ایدئولوژی در ادبیات کودکان" است که در سال 1992 توسط انتشارات لانگ‌من منتشر و بارها تجدید چاپ شده است.
/ 0 نظر / 24 بازدید