نقد ادبی

 

مکتب رئالیسم را باید در واقع پیروزی حقیقت واقع بر تخیل و هیجان شمرد. واژه رئال به معنای واقعیت است و رئالیسم یعنی واقع نمایی. مکتبی است که در اواخر قرن نوزدهم یعنی فاصله بین سالهای 1850-1880 در اروپا و آمریکا رواج یافت. مکتب رمانتیسم درون گرا و ذهنی بود و اما رئالیسم مکتبی عینی و بیرون گرا است که بر واقعیتهای جامعه تأکید می کند. نویسنده رئالیست هنگام آفریدن اثر بیشتر تماشاگر است و افکار و احساسهای خود را در جریان داستان آشکار نمی کند.

از نویسندگان سبک رئالیسم می توان به بالزاک و تولستوی اشاره کرد و از آثار این سبک، جنگ و صلح، جنایت و مکافات و داستان کوتاه شنل می باشد.

معرفی اسماعیل فصیح

اسماعیل فصیح داستان نویس و مترجم ایرانی در2 اسفند سال ۱۳۱۳ در محله در خونگاه تهران (شهید اکبرنژاد فعلی) زاده شد. پدرش ارباب حسن در چهارراه گلوبندگ کاسب بود. در دو سالگی پدر را از دست داد و اسماعیل یتیم شد. او دوران تحصیلات خود را در دبستان عنصری و سپس در دبیرستان رهنما سپری کرد.

فصیح با پرداخت پول از خدمت سربازی معاف شد و با پولی که از پدر به ارث رسیده بود برای تحصیلات عالی به آمریکا رفت. وی در سال ۱۹۶۱ در شهر مزولا به دانشگاه مانتانا رفت و در رشته شیمی فارغ‌التحصیل شد. پس از اتمام درس به سانفرانسیسکو نقل مکان کرد. در سانفرانسیسکو با دختری نروژی به نام آنابل کمبل ازدواج می‌کند. اما همسرش هنگام زایمان در بیمارستان، همراه با نوزادی که در شکم داشت فوت می‌کند. فصیح پس از یک سال کار کردن دوباره به مانتانا بازگشت و از دانشگاه مانتا مزولا مدرک ادبیات انگلیسی گرفت. همان‌جاست که ارنست همینگوی را می‌بیند و با او گپی دوستانه و کوتاه می‌زند. سپس به  دانشگاه میشیگان رفت؛ اما به دلایلی مقطع کارشناسی ارشد را نیمه‌کاره رها کرد و به تهران بازمی‌گردد.
پس از بازگشت به  ایران ، چند ماهی را در مؤسسه انتشاراتی فرانکلین به عنوان مترجم کار کرد سپس با معرفی‌نامه  صادق چوبک در سال 1342 در شرکت ملی نفت ایران در مناطق نفت خیز جنوب به‌عنوان کارمند بخش آموزش، مشغول به کار شد و در سال ۱۳۵۹ با سمت استادیار دانشکده نفت آبادان بازنشسته شد. فصیح در مجموع به مدت ۱۹ سال در این شرکت به خدمت مشغول بود.

فصیح از آن به بعد به دلیل تخریب منزل مسکونی‌اش در آبادان به تهران مهاجرت کرد. او گهگاه در بخش برنامه‌های آموزشی زبان تخصصی و گزارش نویسی صنعت نفت خدمت می‌کرد.

وی در ۲۵ تیر ۱۳۸۸ در بیمارستان شرکت نفت تهران به دلیل مشکل عروق مغزی درگذشت.


/ 0 نظر / 24 بازدید