آشنایی با دو کتاب در کمتر از پنج دقیقه

خلاصه‌ای از این دو کتاب، از میان بیش از 70 عنوان ارسالی در بسته نهم «نو رسیده‌ها» انتخاب شده است؛ در ادامه این خلاصه‌ها را می‌خوانیم:

 1) وقتی یتیم بودیم

نوشته کازو ایشی گورو/ ترجمه مژده دقیقی/ انتشارات هرمس / موضوع: ادبیات

کازو ایشی گورو یا کازوئو ایشی گورو متولد 1954 نویسنده انگلیسی- ژاپنی تبار است. کتاب‌های "وقتی یتیم بودیم" و "هرگز رهایم نکن" از او نیز به فهرست نهایی جایزه بوکر راه یافتند. این کتاب داستانی کارآگاهی معمولی نیست؛ بلکه دارای تعلیقی ماهرانه و لحنی معماگون برای خوانندگان است. این نویسنده که در سال 1954 در ناگاساکی ژاپن متولد شده است، در 5 سالگی با خانواده‌اش به انگلستان مهاجرت می‌کند. «وقتی ییتم بودیم» او که چاپ دوم آن در سال 85 با ترجمه مژده دقیقی توسط نشر هرمس منتشر شده است، نمایی کامل از زندگی اشرافی انگلیسی به دست می‌دهد و اگر نبود نام کاملاً ژاپنی نویسنده، باید قاطعانه می‌گفتیم که نویسنده یکی از اشراف انگلستان است.

این رمان داستان زندگی کریستوفر بنکس، یکی از کارآگاهان لندن است که زندگی یکنواختی را می‌گذراند، اما گذشته پرآشوبی دارد و در کودکی پدر و مادرش به طرز غریبی در شانگهای ناپدید شده‌اند. کریستوفر که به خاطر این ماجرای غم انگیز از کودکی با خود عهد کرده است که کارآگاه شود، در طول بخش اول کتاب که در لندن می‌گذرد، با کنار هم چیدن قطعات پازل مانندِ خاطراتش، تلاش می‌کند به پاسخی برای معمای ناپدید شدن پدر و مادرش دست پیدا کند...

2) من به مسافرت می‌روم (امام شناسی برای کودکان)

نوشته ناصر نادری / موسسه فرهنگی مدرسه برهان / 24 صفحه

خدای مهربان که برای تردید اشتباه کردن و تردید حواس، عقل را آفریده است، آیا ممکن است انسان‌ها را به حال خود رها کند و امامانی را برای از بین بردن اشتباه و تردید، قرار ندهد؟
وقتی آقا معلم به سفر یک ماهه حج می‌رود، جانشینی برای خودش معرفی می‌کند. آیا می‌شود باور کرد پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) برای پس از درگذشت خود جانشینی معرفی نکند؟

گفتنی است ارسال منابع جدید کتابخانه‌ای با نام بسته‌ «نو رسیده‌ها» در دوره جدید نهاد از مهرماه سال گذشته و به همت اداره کل منابع نهاد آغاز شده است و تاکنون نیز هشت بسته در قالب این طرح به تمامی کتابخانه‌های عمومی کشور ارسال شده و کار ارسال سری نهم نیز در حال اتمام است.

منبع :نهاد کتابخانه های عمومی کشور
/ 2 نظر / 24 بازدید
عشق به مردم

سلام خوبي دوست من؟ مطالب مفيدي داري به منم سر بزن نظر يادت نره!!!!!!

آيدا

سلام وبلاگ تونو ديدم واقعا وبلاگ خوبي داريد ، منم يک سايت دارم با موضوع شبکه اجتماعي به اسم کليکي ها محيط خيلي جذاب و سالمي داره با کلي عضو صميمي و مهربان که واقعا خوشحال ميشم بياي و عضو بشي clickiha.net منتظرم عزيز