جلسه نقد ادبی

مکتب رومانتیسم:

اصل کلمه رومانتیسم فرانسوی است و به کلمه رمان برمی گردد که در قرون وسطی به معنی قصه های خطرآمیز یا عاشقانه بوده است. رومانتیسم نهضتی فرهنگی فکری و اجتماعی است که در اواخر قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم در اروپا ظهور کرد. از نخستین پیشگامان مکتب رومانتیسم ژان ژاک روسو است که با آثاری مثل اعترافات و امیل تأثیر بسزایی در نشر اصول این مکتب گذاشت.

اصول مکتب رومانتیسم:

  1. کلاسیک ها بیشتر ایده آلیست بودند در حالیکه رومانتیک ها می کوشند، گذشته از بیان زیبایی ها و خوبی ها که هدف کلاسیک هاست؛ زشتی و بدی را هم نشان بدهند.
  2. کلاسیکها عقل را اساس مکتب خود قرار داده بودند در حالیکه رومانتیکها بیشتر پایبند احساس و خیالپردازی هستند.
  3. کلاسیکها، تیپها و الهام آثار خویش را از هنرمندان یونان و روم قدیم می گیرند و حال آنکه رومانتیکها از ادبیات مسیحی قرون وسطی و رنسانس و افسانه های ملی کشور خویش الهام می گیرند.
  4. کلاسیک ها بیشتر طرفدار وضوح و قاطعیت هستند و رومانتیکها به رنگ و جدال و منظره اهمیت می دهند.
بطور کلی در  آثار این مکتب عناصر ذیل دیده می شود: 1. آزادی 2. شخصیت (فرمانروایی من) 3. هیجان و احساس 4. گریز و سیر و سیاحت
از آثار معروف این سبک: کوژپشت نتردام، مادام دوپاری، سه تفنگدار و آیوانهو
معرفی غزاله علیزاده:
علیزاده در بهمن ماه 1325 در مشهد بدنیا آمد. لیسانس علوم سیاسی را از دانشگاه تهران گرفت. پس از آن به فرانسه رفت و در دانشگاه سوربن پاریس در رشته های فلسفه و سینما درس خواند. کار ادبی خود را از دهه 1340 و با چاپ داستانهایش در مشهد آغاز کرد. نخستین مجموعه داستانش سفرنامه گذشتنی نام دارد، در سال 1356 منتشر شد. از آثار معروف او می توان رمانهای دوجلدی خانه ادریسی ها  و مجموعه داستان چهارراه را نام برد. از دیگر آثارش دو منظره و تالارها و شبهای تهران است. کتاب خانه ادریسی ها سه سال پس از مرگش جایزه بیست سال داستان نویسی را به خود اختصاص داد.
او در روز جمعه 21 اردیبهشت 1375 در روستای جواهرده از توابع رامسر دست به خودکشی زد.
داستان آقای سلیم از غزاله علیزاده خوانده شد.
/ 3 نظر / 29 بازدید
مینا

سلام محتوای وبتون عالی بود مرسی _ به امید دیدار[گل]

مینا

سلام محتوای وبتون عالی بود مرسی _ به امید دیدار[گل]

مینا

سلام محتوای وبتون عالی بود مرسی _ به امید دیدار[گل]